CLA môže uvoľniť dýchacie cesty u astmatikov | Šanca pre zdravie - portál o zdraví

Sú pre vás raňajky prioritou?

Áno, samozrejme.

Nie, neraňajkujem.

Sú, ale nemám čas sa naraňajkovať.

Neviem odpovedať na danú otázku.

Odoberajte naše novinky!

CLA môže uvoľniť dýchacie cesty u astmatikov

10. máj 2012
Výživové doplnky na každodenné použitie obsahujúce CLA (konjugovaná kyselina linolová) môžu mať pozitívne účinky na hyperreaktivitu dýchacích ciest u astmatikov.

Denná dávka 4,5 g CLA výrazne zredukovala hyperreaktivitu dýchacích ciest a mala tiež priaznivý účinok na telesnú hmotnosť a hladinu adipokínov, čo sú cytokíny produkované v tukových tkanivách.
CLA (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mäse hovädzieho dobytku a v mliečnych produktoch. V dôsledku zmien stravovacích zvykov v západných krajinách sa priemerný príjem CLA znížil. Pre zákazníkov sú prijateľnejšie nízkotučné verzie mliečnych výrobkov, z ktorých boli odstránené tuky a s nimi aj CLA.

Výskumní pracovníci sledovali 28 osôb s nadváhou trpiacich ľahkou astmou vo veku od 19 do 40 rokov, ktoré sa zúčastnili prospektívnej, randomizovanej, dvojito zaslepenej a placebom kontrolovanej štúdie. Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jednej bolo denne podávaných 4,5 gramov CLA a druhej rovnaké množstvo placeba počas 12 týždňov.

Po ukončení výskumu vedci zaznamenali výrazné zlepšenie hyperreaktivity dýchacích ciest (AHR), čo bolo tiež sprevádzané výrazným zlepšením schopnosti znášať náročnú telesnú aktivitu. Okrem týchto výsledkov boli u pacientov v skupine užívajúcej CLA zaznamenané lepšie hodnoty BMI s priemerným znížením 0,5 kg/m2 v porovnaní s priemerným nárastom o 0,8 kg/m2 v skupine užívajúcej placebo.

Zdroj: walmark.eu